Budowa Książki
Schemat budowy książki:
1. Opaska
2. Skrzydełko obwoluty
3. Wyklejka
4. Okładka
5. Grzbiet
6. Blok książki
7. Brzeg
8. Stronica
9. Stronica
Książka – dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym.
Dzisiejsza postać książki wywodzi się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły poprzednią formę dokumentu piśmienniczego, czyli zwój.
Za książkę uważa się:
wydawnictwo zwarte – przeciwieństwo czasopisma, może to być duży utwór literacki, zbiór mniejszych utworów, leksykon, podręcznik, poradnik, praca naukowa, dokument lub zbiór dokumentów, album, atlas itp.
wydawnictwo dziełowe – przeciwieństwo akcydensu
utwór prozatorski, synonim powieści – utwór obszerniejszy niż opowiadanie, nowela czy esej
zbiór mniejszych utworów prozatorskich, o określonej myśli przewodniej i wspólnej kompozycji, powiązanych w całość redakcyjną, także zbiór myśli, zapisków, notatek, artykułów
zbindowany lub oprawiony wydruk elektronicznej wersji publikacji (np. z pliku PDF).
w terminologii bibliotekarskiej:
publikację powyżej 48 stron – publikacja mniejsza określana jest wtedy jako broszura
każdą pozycję biblioteczną w oprawie twardej – także np. nuty, mapy, oprawione zszywki czasopism itp
Z czego robi się okładki na książki?
Materiały wykorzystywane do jej budowy to najczęściej: papier, karton, tektura i tworzywa sztuczne. W ujęciu wydawniczym cena książki jest zależna od rodzaju okładki, dlatego za książkę w miękkiej oprawie zapłacimy mniej, niż za tę w twardej.
Jak się nazywa pierwsza strona w książce?
Strona przedtytułowa – pierwsza strona w książce zawierająca nazwisko autora, skrócony tytuł i czasami logo wydawnictwa. Strona tytułowa – pierwsza (przy braku strony przedtytułowej) lub trzecia strona w publikacji zawierająca główne informacje, m.in.
Po co są skrzydełka w książce?
Są to skrzydełka, dzięki którym zyskujemy dodatkową powierzchnię okładki. Możemy na nich zamieścić opis książki, notkę o autorze lub zapowiedzi wydawnicze. Również dzięki skrzydełkom książka wygląda odrobinę lepiej, gdy jej użytkownik ma tendencje do brutalnego traktowania swoich lektur
Co w książce jest tytułowe?
tytułowa – opisana powyżej, redakcyjna – szczegółowe dane wydawcy, takie jak jego adres, e-mail, a także informacje o poprzednich wydaniach, druku, materiałach ikonograficznych, zastrzeżeniu praw autorskich itp.
W co oprawić książki?
Bardzo popularne jest okładanie książek papierem. Dlaczego? Papier to tani i relatywnie łatwy sposób na zabezpieczenie okładki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Możliwe, że pamiętasz, jak kiedyś w bibliotece książki okładane były szarym papierem.